Corona Virüs Hakkında Duyuru

Corona Virüs Hakkında Duyuru

Sayın Velimiz,

Son günlerde ülkemizin ve dünyanın gündeminde yoğun bir biçimde yer alan ve endişe yaratan “Corona Virüs Hastalığı” her ne kadar ülkemizde henüz görülmese de, bu konuda yurdumuzda tüm önlemler alınmıştır. Bu önlemlerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmek isteriz.

Alınan önlemler sadece corona virüsü için değil, aynı zamanda mevsim itibariyle diğer virüslerle bulaşan nezle ve grip olmak üzere tüm enfeksiyon hastalıklarından korunmak için de önemlidir.

Sömestr tatilinde, öğrencilerimizin okul dönemine kıyasla daha fazla seyahat etmeleri, havaalanlarını kullanmaları, kapalı ve kalabalık alanlarda uzun süre kalara (AVM’ler, sinemalar vs.) tatillerini geçirmeleri nedeniyle hastalık riski her zamankinden fazla olabilmektedir.

Mevsimsel grip ve enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi corona virüs ile ilgili de gerek ülkemizde, gerekse dünyadaki güvenilir bilimsel ve resmi kaynaklardan hastalık etkenleriyle ilgili son gelişmeleri takip etmekteyiz. Mevcut olan hastalık ve salgınlarla ilgili yurdumuzda aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır.

Sömestr tatilinde yurdumuzun tüm birimlerinin temizlik ve dezenfeksiyonu rutin temizlik işlemlerine ek olarak kapsamlı şekilde yapılmıştır.

Yurdumuzun salgın hastalık ile ilgili aksiyonları gözden geçirilmiş, eylem planları hazırlanmıştır.

Odaların dolap, masa, pencere, ve kapı kollarının, elektrik düğmelerinin, merdiven trabzanlarının, kullanılan malzemelerin temizlik ve dezenfeksiyonu özel (sertifikalı) temizlik ürünleri ile yapılmaktadır. Temizlik konusunun daha etkin ve titiz yürütülmesi yönünde gerekli bilgilendirmeler, ilgili birimlere yapılmıştır ve düzenli olarak kontrolü sağlanmaktadır.

Lavabo ve tuvaletlerimiz, çok amaçlı spor salonumuz, spor merkezimiz (fitness), etütümüz, yemekhanemiz, zen bahçemiz, çamaşırhanemiz, asansörlerimiz gibi ortak kullanım alanlarımıza salgın hastalıkla mücadeleyi konu alan bilgilendirme posterlerimiz asılmıştır.

Ortamların ısılarının çok yüksek tutulmaması ve nem kontrolü için öğrencilerimizin bulunduğu alanlar sık sık havalandırılmakta ve kendilerine odalarını havalandırmalarını hatırlatmak amaçlı duyurularımız gün içinde kendilerine birkaç kez mesaj ve anons yoluyla duyurulmaktadır.

Taşeron personelin sağlık durumları, proje yöneticileri kanalıyla takip edilerek hastalanan personel olması durumunda, yurt yönetimine bilgi verilmesi ve hastalık belirtisi olan personellerin yurdumuza gelmemeleri konularında gerekli yönlendirmeler yapılmıştır.

Yurt yemekhanesinin gerek üretim, gerekse sunumu süreçleri titizlikle takip edilmekte; masa, sandalye, koltuk ve diğer yüzeylerin uygun şekilde temizlenmesi sağlanmaktadır.

Özellikle corona virüsün yol açtığı hastalığın şekli ve yaygınlığı konusunda sosyal medyada büyük bir bilgi kirliliği mevcuttur. Bu nedenle, veli, öğrenci, yönetim ve kat personellerimizin düzenli şekilde bilgilendirilmesi planlanmıştır.

Corona virüsün bugüne kadar belirlenen bulaşma şekli mevsimsel gripte olduğu gibi büyük ölçüde öksürme ve hapşırma sonucunda damlacık yoluyla olmaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin hapşırma ve öksürme sırasında ağız ve burunlarını kapatmaları yönünde hatırlatmaların her ortamda sık sık tekrarlanması önemlidir.

Ellerin sık sık yıkanması, hapşırma ve öksürme sırasında ağız ve burnun dirseğin iç kısmıyla kapatılması, ağız, burun ve gözlere ellerin değdirilmemesi, ateşi burun akıntısı, hapşırma ve öksürme gibi hastalık belirtileri olan öğrencilerin tedbirli olmaları, enfeksiyonun bulaşmaması ve yayılmaması için çok çok önemlidir.

Hasta kişilerin yoğunlukla bulunacağı sağlık kuruluşlarına sorunlu olmadıkça gidilmemesi ve gerektiğinde tek kullanımlık maske kullanımı önemlidir. Hasta kişilerin, toplu yerlerde maske takmaları, virüs yayılımını önlemede gereklidir.

Bu tür hastalıkların ağır seyrettiği kişiler; genelde altta yatan kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, yaşlılar ve yeni doğanlardır. Bu kişilerin ve bunlarla yakın temasta olanların daha dikkatli olması gerekmektedir.

Değerli Velimiz;
Öğrenciniz ile ilgili her durumda yurt yetkililerimizden bilgi alabilir ve bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileklerimizle.

Nuray YILMAZ
Yurt Müdürü

 

Ön Kayıt

İstediğiniz Oda Tipi